TALES FROM THE CRYPT Pinball Machine


Už jako malý kluk jsem měl rád pinbally a videoautomaty. Jednoto dne se mi poštěstilo zakoupit pinball od od firmy Data East. V českých zemích jsou nejrozšiřenější stroje především od firmy Williams. V podstatě je jedno zda člověk sežene flipper od Williamsu, Data Eastu popřípadně Sternu, stejně se musejí objednávat náhradní díly ze zahraničí.


1. Rady před zakoupením pinballu
99% mašin se porvozovalo v nějakém restauračním zařízení a pak ležely několik let nefunkční někde ve skladu. Tak počitejte s tím že budou od prachu a kouře. Většínou majitelé se moc o pinbally nestaraly jen pokud něco přestalo fungovat. V dobách kdy měli zakoupené nové pinbally jeden stroj umístěný na dobrém místě vydělávál cca 20tis kč za měsíc. Někdy majitel neručí za funkčnost a i když stroje po zapojení do el. sítě "něco" dělají neznamená to, že je elektronika v pořádku. Osobně je lepší si připlatit za stroj kde majitel garantuje funkčnost elektroniky,  ušetříte potom i několik tisíc korun na případných opravách a věřte, že to občas nejsou jednoduché věci.
Co se týče hrací plochy je potřeba velmi dávat pozor na poškození popřípadně poškrábání. Hrací polcha se špatně opravuje a opravy jsou pak viditelné. Naštěstí TFTC (TALES FROM THE CRYPT) má hrací plochu v perfektním stavu.
   


2. Před tím, než zapojíme Pinball do elektriky......
Je zapotřebí překontrolovat přívod elektriky k transformátoru a hlavně všechny pojistky. Pokud nechcete hledat kde se nacházejí všechny pojistky, doporučuji stáhnout si manuál ke konkrétnímu pinballu z těchto stránek: http://www.ipdb.org/  Stejně se bez manuálu, pokud nám ho nedál majitel neobejdete :-) Taktéž překontrolujte zda jsou zapojeny všechny konektory a kabely.

3. Diagnostika a zjištění závad
Každý pinball umožňuje diagnostiku systému viz. manál k pinballu, kde v podstatě zjistíme co funguje či nefunguje včetně spálených žárovek, až na nějaké součástky jako jsou některé mikrospínače atd. Já jsem zjistíl tyto závady: Nefunkční displej (pouze vytažený konektor), zadřený motorek, poškozené target packy, chybějící táhlo u cívky a další věcí jako prasklé a poškozené gumičky, prasklé flippery a další "drobnosti"
4. Čištění a údržba plochy
Pinball jsem kompletně rozšrouboval a vyčistíl. Pro čištění jsem použíl již osvědčené čistící přípravky viz. obrázek. Na plastové díly se výborně hodí Cif, který dokonale odstraní i hrubou špínu a mastnotu. Po vyčištění ještě je dobré použít na plastové díly Pronto s voskem pro větší lesk nebo jiný přípravek na obnovu plastů. Po vyčištění a odmaštění hrací plochy doporučuji použití syntetického vosku, který obnoví barvy a vytvoří ochrannou vrstvičku. Je možno aplikovat druhou vrstvu dle stavu plochy s 1 denním odstupem. Jako konečnou vrstu naneseme vosk, který vytvoří dokonalou ochranu před poškrábáním. Nutno aplikovat po 2 dnech po nanesení syntetického vosku. Já dle rad zkušených použíl WAX TURTLE. Pro obnovu kovových a nerezových částí se výborně hodí Silchrom, který rovněž chrání proti korozi.


5. Obnova, výroba a objednání náhradních dílů
Byla nutnost si konkrétní díly nechat vyrobit na zakázku. Napřed jsem provedl vytvoření výkresové dokumentace a následovalo vytvoření frézovacího program pro CNC stroje. Jako základní materiál jsem použíl laminát (je odolnější než plast), který jsem nastříkal barvou. Když už jsem si nechávál vyrábět díly udělal jsem i ochranné podložky pod plastové Sligshoty, které jsem si nepoškozené objednal z Ebay. Dále jsem musel objednat Target packy a vytvořit samolepící štítky.

Další nutnost byla oprava poškozeného otvoru v hrací ploše. Z důvodu aby nedošlo k dalšího poškozování provedl jsem vyvložkování 1 mm nerez plechem.